Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Zamanla dişlerimiz doğal ışıltısını kaybederek sararan dişleriniz için, evde diş beyazlatma yöntemleri ni sizler için derledik. Kullanılan ilaçların yan etkisi, yiyeceklerin diş yüzeyindeki kalıntıları, çay, kahve, kola gibi içeceklerin boyayıcı özellikleri sebebiyle dişlerimiz zamanla doğal beyazlığını kaybederek sararmaya başlar. İçtiğimiz sulardaki flor yoğunluğu, hamilelik esnasında alınan ilaçlar da zamanla dişlerimizin sararmasına ve hoş olmayan bir görüntüye neden olabilmektedir. Dişlerimizi eski parlak günlerine geri getirmek için birçok yöntem vardır. Bunlar klinik ortamlarda yapılabileceği gibi evde kendi başınıza da yapılabilmektedir.

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Evde diş beyazlatma diğer yöntemlere göre hem maddi açıdan çok daha uygundur hem de gün içerisindeki yoğun iş temposu, çalışma hayatı gibi nedenlerle vakit yetersizliği sorunu yaşayanlar için zamandan tasarruf sağlar. Pratik olarak evde diş beyazlatma yöntemleri ne hep beraber bir göz atalım.

Diş Beyazlatma

Aslında diş beyazlatma için 2 farklı yöntem vardır. Diş hekimleri tarafından en çok tercih edilen yöntem ofis tipi diş beyazlatmadır. Bu yöntemde tüm işlemler diş hekimi gözetiminde ve diş kliniğinde yapılır ve çok kısa sürede sonuç alınabilir. Diğer yöntem olan Evde diş beyazlatma ise yine diş hekiminizin verdiği ağzınıza özel hazırlanmış şeffaf dişlik ve profesyonel diş beyazlatma jelleri ile olabileceği gibi, sizin eczaneden alacağınız jeller ile de yapılan yönteme verilen addır.

Yine çok fazla aranan Doğal yöntemlerle diş beyazlatma konusunda internette bulabileceğiniz şu bilgileri deneyebilirsiniz.

DOĞAL DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Evde diş beyazlatma Yöntemleri

Evde diş beyazlatma Yöntemleri

–          Öncelikle diş hekiminizin uygun görmesi durumunda bu yöntemleri uygulamalısınız.

–          Adaçayı yaprakları ile dişleriniz ovalanır ve adaçayının yapısında bulunan özler sayesinde dişleriniz zamanla beyazlar

–          Karbonat, limon ve zeytinyağı karışımıyla dişlerinizi fırçalayarak özellikle çay, kahve ve sigara nedeniyle sararan dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Ayrıca ağzınızdaki bakterileri öldürür, diş plakasını da temizlemiş olursunuz

–          Sofra tuzlarının anti bakteriyel etkisiyle ağzınızdaki bakterileri öldürür ve iltihaplanmayı engellersiniz. Aynı anda Dişlerinizi de beyazlatabilirsiniz.

–          Diş beyazlatıcı bantlar ve solüsyonlar ile dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

–          Günlük kullanılan diş macunu ve diş fırçası ile dişlerinizi korur ve beyazlatabilirsiniz.

–          Ayrıca hafif aşındırıcı etkisi olan beyazlatıcı macunlar ile dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Ancak bu macunların içerdiği aşındırıcı maddeler mineyi çizebilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği diş macununu yine diş doktorunuzun önerdiği sıklıkta kullanın.

Evde diş beyazlatma

Evde diş beyazlatma

1-HOME BLEACHİNG (EV TİPİ DİŞ BEYAZLATMA)

Ağızdan ölçü alınarak elde edilen modele göre dişlerinizi saran şeffaf bir dişlik imal edilir. Bu şeffaf dişlik içerisine beyazlatma ajanı yerleştirilerek belli sürelerde ağızda kalması istenir. İlacın konsantrasyonuna göre gece boyunca takmanız istenebileceği gibi günde bir kaç saat de yeterli olabilir. Yaklasık 1 hafta içinde istenen beyazlık elde edilecektir.

2-OFFİCE BLEACHİNG (OFİS TİPİ DİŞ  BEYAZLATMA)

Bu yöntemde direk diş hekimi gözetiminde klinikte uygulama yapılacağından kontrollü bir şekilde daha yüksek konsantrasyonda bleaching ajanı kullanılabilir. Bu da daha kısa sürede daha yüksek beyazlatma sağlar.

BEYAZLATMA SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Boyar nitelikteki gıdalardan uzak durmak gerekir, örneğin kolalı içecekler, sigara, çay kahve gibi.

KİMLERE BEYAZLATMA UYGULANMAZ

  • Hamilelerde ve emziren bayanlarda araştırma yapılmadığı için kullanılmaz.
  • 18 yaşından küçüklerde uygulanmaz.
  • Kanser tedavisi görenlerde kullanılmaz.
  • Aşırı hassasiyeti olanlarda, tedavi edilmemiş çürüğü olanlarda  beyazlatma işlemi uygulanamaz.

DİŞ BEYAZLATMA GÜVENLİMİDİR

Zaten gerekli önlemleri alınarak uygulanan bleaching hastanında uyardığımız hususlara dikkat etmesi ile güvenli bir uygulamadır. Dişlere ve diş etlerine bir zararı yoktur.

DİŞ BEYAZLATMA HASSASİYETE SEBEP  OLURMU

Hastaların çok az bir kısmında hassasiyet görülmüştür, günümüzde kullanılan ağartma jellerinde bu sorun çok nadir görülmektedir. Eğer hastayı rahatsız edecek boyutda ise tedavi bırakılıp hassasiyet giderici ürün kullanımı ile tedavi sonlandırılabilir.

Diş beyazlatma | Dişleri beyazlatmak | Diş beyazlatıcı | Ofis tipi diş beyazlatma | Evde diş beyazlatma yöntemleri | Porselen lamina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir