Tag Archives: evde diş beyazlatma

Diş beyazlatıcı

Her gün tükettiğimiz tüm gıdalar, dişlerimiz üzerinde bir etki bırakır. Bazı boyar nitelikte gıdalar, dişlerinizin üzerine yapışarak hoş olmayan bir görüntüye sebep olur. Halbuki her yiyecek ve içecekten sonra ağız ve diş bakımını ihmal etmemek gerekir. Peki eğer çok dikkat etmenize rağmen dişleriniz sarardıysa. Ya da doğuştan dişlerinizin renkleri koyu ise. Böyle durumlarda diş beyazlatıcı yöntemler imdadınıza koşuyor. Dişler üzerindeki çay kahve lekesi gibi dışsal renklenmeler bir diş hekimi tarafından temizlenmesine rağmen istediğiniz beyazlığa ulaşamıyorsanız, bir de diş beyazlatma işlemini deneyiniz. Sonuçlarına çok şaşıracaksınız.

Dişleri Beyazlatmak

Dişleri Beyazlatmak
Dişleri Beyazlatmak

Dişleri Beyazlatmak

Dişleri beyazlatmak : Başta yiyecek ve içeceklerin kalıntıları, boyayıcı özellikleri gibi nedenlerle doğal beyazlığını kaybederek sararan dişler, zamanla ilerleyen yaşa bağlı olarak da sararmaktadır. Dişlerin doğal ışıltısını kaybederek zamanla sararması, diş yapısına ve dış etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Doğal beyazlığını kaybeden dişleri tekrardan eski beyazlığına kavuşturmak ve dişleri beyazlatmak için bir çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Özel durumlar hariç, uzman diş hekiminizin kontrolünde hemen her yaş grubu insanlar için dişlerindeki sararmalardan kurtularak bembeyaz ışıltıya kavuşmak ve etrafına sağlıklı gülüşler atmak mümkündür.

Diş hekimini muayenesi sonucunda gerekli olan diş beyazlatma yöntemini seçerek ışıldayan dişlere sahip olabilirsiniz.

 

Diş beyazlatma

Diş beyazlatma

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesine bağlı olarak daha güvenli, daha başarılı bir şekilde diş beyazlatmak mümkün hale gelmiştir. Bilimsel yöntemlerle dişleri beyazlatma yanı sıra evde kendi imkânlarınızla da dişlerinizi beyazlatmanız mümkündür.

Yapılan araştırmalar neticesinde dişleri beyazlatma, diş hekiminin kontrolünde bilinçli bir şekilde yapıldığı takdirde oldukça sağlıklı ve başarılı olabilmektedir. Diş beyazlatma için uyguladığınız yöntemler ilk uygulamadan itibaren etkisini göstererek zamanla daha beyaz ve ışıltılı bir hal almaya başlar.

Uygulanan yönteme göre değişiklik göstermekle beraber ortalama 15-30 gün arasında dişlerinizdeki sararmalardan kurtularak özlemini duyduğunuz bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz. Eski sararmış dişlerinizden kurtularak bembeyaz dişlere sahip olduğunuz zaman gerekli bakımları aksatmadan mutlaka yapmalısınız. Aksi takdirde zamanla yiyecek ve içeceklerin yanı sıra kullanılan ilaçların da etkisiyle dişleriniz tekrardan sararmaya başlar.

Beyaz Dişler İçin Ne yapmalı

 

Evde diş beyazlatma

Estetik açıdan güzel görünebilmek için kusursuz nimetlerimizden bir tanesi dişlerimizdir. Dişlerimizin güzelliği bizim de güzel görünmemize yarar sağlayan bir etmendir. Diş sağlığında estetik açıdan beyaz dişler sağlıklı ve güzel kabul edilmektedir.

İnsanlar uzun zamanlardan beri dişlerinin kar gibi beyaz olmasına çalışmakta ve uğraşmaktadır. Beyaz sağlıklı dişlere kavuşmak için ise türlü şekilde uygulamalar yapmaktadır. Diş beyazlığını etkileyen faktörler arasında kimyasal maddeler, genetik faktörler, bitkisel uygulamalar ve cerrahi operasyonlar gelmektedir. Bazı uygulamalar dişlerin beyazlatılmasını sağladığı gibi diş sağlığına zarar verebilmektedir.

Diş Beyazlatıcılar

diş beyazlatıcılar
Diş beyazlatıcı

Diş beyazlatıcı

Diş beyazlatıcılar : İkili konuşmalar kendimize güvenin ortaya konmasındaki önemli etkenlerden birisi de gülüşlerimizde dişlerimizi rahat bir şekilde gösterebilmektir. Konuşmalarımızda ya da gülüşlerimizde ağzımızı kapatmaya çalışmak, dişlerimizi gizlemeye çalışmak hiçte hoş olmayan bir durumdur.

Doğal Yoldan Diş Beyazlatma

Doğal Yoldan Diş Beyazlatma

 

Doğal yoldan diş beyazlatmaİlk dişlerimizin çıkığında bizler hatırlamasak da aile büyüklerimiz çok büyük bir sevinç yaşamıştır. O ilk dişler o kadar sağlıklı ve parlaktır ki eğer gerekli ağız ve diş sağlığı bakımını yapmazsak zamanla sağlığını kaybederek zamanla çürür ve sararır. Elbette ki bebeklikteki dişlerimiz çıkıp yerine hayatımızın kalanında sürekli bizimle olacak olan dişlerimiz gelecek ama onlara da gerekli ilgiyi göstermez ve bakımını yapmazsak zamanla sağlığı bozularak sararır ve çürür. Bu yüzden hem ağız ve diş sağlığımız açısından hem de bembeyaz gülümsemeler için zamanla sararan dişlerimizi beyazlatmamız gerekmektedir. Birçok diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır. Fakat her zamanki gibi doğal olanını tercih etmek gerekmektedir.

 

Doğal diş beyazlatmaDoğal yoldan diş beyazlatmak için evde kendi başınıza yapabileceğiniz birkaç pratik yöntemden bahsedelim.

–          Öncelikle doğal yoldan dişlerinizi beyazlatmak için ağız ve diş sağlığınızın uygun olması gerekmektedir. Çürük diş ve diş etlerinin sağlıksız olması durumunda doğal yoldan diş beyazlatma mümkün olamaz.

–          Evde kendi başınıza bir tatlı kaşığı karbonat ile az miktarda sofra tuzunu karıştırıp birkaç damla sirke ilave ederek oluşan karışım ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

–          Sağlıklı ve beyaz dişleriniz için diş etlerinizin de mutlaka sağlıklı olması gerekmektedir. Diş etlerinizin daha sağlıklı ve sağlam olması için bir miktar tuzlu suya zeytin koyarak bekleyin. Daha sonra bu suyu ağzınızda gezdirerek gargara yapın. Böylece diş etleriniz daha da sağlıklı hale gelecektir. Ayrıca diş etlerinizde kanama varsa ortadan kalkacaktır.

Havuç, brokoli, salatalık gibi sebzeler de doğal yoldan siz beyazlatma adına oldukça faydalıdır. Fakat kesinlikle limon kullanmayınız. Aksi takdirde daha çok zarar verirsiniz.

 

Bleaching Nedir? ( Diş Beyazlatma , Ağartma)

Dişleri Beyazlatmak

Dişleri BeyazlatmakEtkili ve çekici bir gülümsemenin en etkileyici unsurlarından birisi hiç şüphesiz pırıl pırıl bembeyaz dişlere sahip olmaktır. Ne var ki dişlerimizin rengi bazen doğuştan, genel olarak da dişler kendi beyazlığını zamanla yediklerimizden, içtiklerimizden, kullandığımız ilaçlardan dolayı kaybeder. Dişlerin çeşitli nedenlerle kaybettikleri renk tonlarını farklı yöntemlerle beyazlatmak mümkündür. Diş beyazlatma işlemi, kliniklerde yapılabildiği gibi evde de yapılabilmektedir.

 

Evde diş beyazlatma (home bleaching) yönteminde, önce hastanın ağız ve diş ölçüleri hekimler tarafından alınır. Alınan ölçülere göre laboratuarda hastaya özel kalıplar hazırlanır. Hazırlanan plaklar ince ve şeffaftır. Hazırlanan plakların içersine dişlerin beyazlamasını sağlayacak olan jeller ve karışımlar konularak hekimin de tavsiye edeceği süreler boyunca dişlerde takılı tutulur. Bu yöntemin yan etkileri de mevcuttur. Tedavi esnasında kullanılan jellerin dişetlerine ve diş köklerine  zarar verebilme riskine karşı dişetlerinin korunması sağlanmalıdır.

Klinikte diş beyazlatma (Office bleaching) yöntemi ise genel olarak zamanı kısıtlı olan hastalarda uygulanan ve çok kısa zamanda sonuç alınabilen bir yöntemdir. Kısa sürede sonuç alınabildiği için bu yöntem evde diş beyazlatmaya göre daha pahalı bir yöntemdir. Office bleaching yönteminde; klinikte diğer yöntemde kullanılan jele göre daha yoğun konsantrasyonlu diş beyazlatma jeli dişlere sürülür. Sürülen jel lazer kullanılarak ultraviyole ışınlarla aktive edilerek bir iki saat gibi çok kısa bir sürede beyazlatma sağlanabilir.

Bütün diş beyazlatma işlemlerinin az da olsa yan etkileri vardır. Bu etkilerlin en önemlisi dişlerde hassasiyetin artmasıdır. Bu hassasiyet kısa sürede geçebilmektedir.

 

 

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Pek çoğumuz dişlerinin renginden hoşnut değiliz. Kimimizin dişleri doğuştan koyu renklidir, kimimizinki ise yıllarla doğal beyazlığını kaybetmiştir. Tükettiğimiz gıdalara bağlı olarak dişlerde meydana gelen renklenmeler dışsal renklenmelerdir. Bunlar diş hekimi kliniği’nde yapılacak diş taşı temizliği sayesinde ( Tartar Temizletme ) dişlerin üzerine yapışmış olan çay, kahve ve sigara lekesi çıkarılabilir. Ancak buna rağmen dişlerinizin rengi halen koyu ise Diş Hekimleri tarafından uygulanan Diş Beyazlatma işlemi sayesinde  bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

Dişlerinin doğal beyazlığını ve ışıltısını kaybeden kişiler çoğu zaman dişlerinin görüntüsünden hoşnut olmadığı için gizlemek ihtiyacı hisseder. Ve hatta rahatça gülümseyemez. Hiç de hoş olmayan bu durumu çözmek artık mümkün. Gelişen teknoloji ile birlikte dişlerimizi eski ışıltılı günlerine geri döndürmek ve sağlıklı gülüşlere tekrar sahip olmak artık çok daha kolay. Diş hekimi muayenehanesinde ve doktor gözetiminde dişlerinizi beyazlatmayı tercih edebilirsiniz. Ya da doğal beyazlığa kavuşabileceğiniz ve evde kendi başınıza daha ekonomik olarak yapabileceğiniz doğal diş beyazlatma yöntemleri ile de dişlerinizi beyazlatarak eski ışıltılı günlerinize kavuşabilirsiniz.

Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri ile dişlerinizi birkaç farklı şekilde beyazlatabilirsiniz. Doğal diş beyazlatma yöntemleri ile hem dişlerinizi eski ışıl ışıl görüntüsüne kavuşturursunuz hem de tamamen doğal olması sayesinde sağlık açısından hiçbir zarar görmezsiniz. En yaygın doğal diş beyazlatma yöntemi olarak adaçayı yaprakları kullanılmaktadır. Adaçayı yaprakları ile dişlerinize hiçbir zarar vermeden ovalayarak beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ceviz, kereviz, brokoli, hardal yağı, süt, havuç, mantar gibi besinlerle dişlerinizi kuvvetlendirerek sararmaya ve çürüklere karşı daha dirençli bir hale getirebilirsiniz. Bir çay kaşığı kabartma tozu ile bir tatlı kaşığı öğütülmüş adaçayı ile hazırladığınız karışım ile dişlerinizi fırçalayarak beyazlatabilirsiniz. Haftada bir kez olgun bir çilek ile dişlerinizi fırçaladığınızda dişlerinizin parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Doğal diş beyazlatma yöntemleri ile sararan dişlerinizi beyazlattıktan sonra, doğal beyazlığını koruyarak sararmasını önlemek için 1 çay kaşığı karbonata 2 damla zeytinyağı ve çeyrek limonun suyunu haftada 1 kez karıştırarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

 

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

lazerli diş beyazlatıcı

Diş Beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri : Kusursuz gülümsemenin en önemli anahtarı şüphesiz ki bembeyaz dişlerdir. Sağlıklı diş ve dişetlerinin tamamlayıcısı olan bembeyaz dişler artık hayal değil. İmajınızı önemli ölçüde değiştirmek diş beyazlatma sayesinde artık çok kolay. Bleaching ya da ağartma gibi isimler ile de bilinen diş beyazlatma için diş hekimleri tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemleri 2 ana başlıkta toplamak mümkün.

1-   Ofis tipi diş beyazlatma (Office bleaching)

2-   Evde diş beyazlatma ( Home bleaching)

Ofis tipi diş beyazlatma ( OFFICE BLEACHING )

Bu yöntem diş hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemdir. Sonuçları çok kısa sürede elde edilir. Diş etleri özel bariyerlerle korunur. Yüksek konsantrasyonda ağartma jeli kullanıldığı için çok kısa sürede diş beyazlatma sonuçlanır. Jelin etkisini artırmak için güçlü bir ışık kaynağına başvrulabilir. Lazer diş beyazlatma yönteminde de ağartma jeli kullanılır.

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Evde diş beyazlatma ( HOME BLEACHING )

Bu yöntemde diş hekimleri tarafından alınan ölçüler üzerine şeffaf dişlikler hazırlanır. Şeffaf plakların içerisine diş hekiminiz tarafından uygun görülen konsantrasyonda ağartma jeli, yine hekiminizin önerdiği süre ile uygulanarak ağza takılır. Bazı diş beyazlatıcı jellerin gece boyu ağızda kalması gerekir. Bazıları ise gündüz bir kaç saat süre ile tatbik edilir. 1 hafta kadar bir süre bu işlem her gün tekrarlanır.

Diş beyazlatma işlemi sonucunda İmajınızın ve gülüşünüzün değişeceğinden emin olabilirsiniz. Çünkü kusursuz bir gülümsemenin en önemli anahtarı bembeyaz dişlerdir. Sağlıklı diş ve dişetleri ne sahip bir bireyin kendine güvenen gülümsemesi, sosyal yaşantısındaki ilişkilerini de olumlu etkiliyor.

Şimdi gelelim diş hekimleri dışında kendi uygulayabileceğiniz diğer diş beyazlatma yöntemleri‘ne; Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki diş doktorunuza danışmadan bu yöntemleri kullanmayınız, Çünkü bazı kalitesiz ürünler içeren ağartma jelleri dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilir. Ya da bazı aşındırıcı madde içeren ürünler minelerinize zarar verebilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri

Diş Beyazlatma Kalemi

Diş Beyazlatıcı Macunlar

Doğal yöntemlerle diş beyazlatma

Evde Diş Beyazlatma

Ofiste Diş Beyazlatma

Diş beyazlatmak için çeşitli kimyasal ve fiziksel metotlar bulunmaktadır. Bu metotların başında en çok uygulanan evde yapılan diş beyazlatma yöntemleri gelmektedir. Diş hekimi gözetiminde yapılan ofis bleaching ( Ofis tipi diş beyazlatma ) ve profesyonel diş taşı temizliği sayesinde kuşkusuz en mükemmel gülüşlere kavuşmak mümkün .

Diş Hekimlerinin uyguladığı yöntemler arasında diş beyazlatmak için lazer yöntemi kullanılması gelmektedir. Diş beyazlatmak için lazer yöntemi kullanarak 15 dakikada sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda detartraj ve polisaj yöntemiyle de dişlerin dış yüzeyindeki lekeler beyazlatılabilmektedir.

Diş beyazlatma

Diş beyazlatma

Diş doktorlarının uyguladığı ofis bleaching yönteminde ilk önce dişetleri ve diğer yumuşak dokuları korumaya yönelik önlemler alınır. Yukardaki resimded beyaz renkte görülen dişeti üzerindeki koruyucu tabaka kullanılan diş beyazlatma jelinin diş etlerine temas etmesini engeller. Bu uygulamaları yaparak dişlerini beyazlatan ve bundan oldukça memnun olan çok fazla sayıda insan bulunmaktadır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri her vakada etkili oluyormu ?

Bazı şiddetli tetrasiklin renklenmeleri gibi vakalarda istenilen beyazlatma sağlanamaz ise yine estetik diş hekimliğinin diğer yöntemleri sayesinde hastanın arzuladığı bembeyaz dişlere kavuşması mümkündür. Bunlar arasında en başta gelen metod Lamine Diş ( Laminate veneer ) yöntemidir. Dişlerin yalnızca ön yüzeyinde çalışma yapıldığı için dişlere minimum müdahale gerektiren bir uygulamadır. Bu özellikleri nedeniyle koruyucu ( Konservatif ) bir yöntemdir.

Dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız öncelikle bir diş doktoruna görünmeli, onun önereceği yöntemler ile diş beyazlatma işlemi yapılması en sağlıklı olanıdır. Diş beyazlatarak daha sağlıklı ve daha sosyal bir yaşantı sürebilirsiniz. Diş beyazlatma yöntemleri arasında sizin için uygun olan bir tanesi muhakkak vardır.